CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar Edin

CEYD-A, Android sürümü için komut takibi yapabiliyordu. Örneğin bana bir bilmece sor diyorsunuz size cevap olarak bilmece soruyor ve siz de ona cevap veriyordunuz. Bu komut takip özelliği artık web sürümünde de bulunmakta. Bu özellik chatbot yazmak isteyen firma ve geliştiriciler için yararlı bir özellik olacaktır. CEYD-A, sadece tek bir soruya cevap vermekten öte, konuşmanın devamını da getirebilen bir özelliktedir.
Komut takibi olmadan web üzerindeki CEYD-A aşağıdaki gibi tek soru ve cevabı şeklinde sohbet yapacaktır. Soru ve cevap ötesine gidemeyecektir.

  • Kaç derece ?
  • 27
  • Maltepe
  • Bir ilçe değil mi ?

 

Şimdi video anlatımlı küçük bir örnek komut yazalım. Tanımlarımızın sonunda aşağıdaki gibi bir sohbet gerçekleşebilecek. Sadece tek soru cevap değil, devam sağlayan bir sohbet olacak.

  • Kaç derece ?
  • Hangi ilçe ?
  • Maltepe
  • 27
  • Maltepe ?
  • Bir ilçe değil mi ?

http://ceyd-a.net/komutekle sayfasından videodaki 2 komutu tanımlayalım. Burada kullanılan cmdaskandfollow 2 parametre almakta: ilk parametre cevap olarak komutun devamını sağlayacak hangi sorunun olacağı (Bu örnekte hangi ilçe ?) , ikinci parametre ise sorunun devamında hangi komutun çalışacağı.  Sizin ikinci konuşmadaki yazacağınız cümle veya kelime (Örneğin maltepe), komuta parametre olarak gidecektir. Aslında videodaki örnek üzerinden incelerseniz tanımın gerçekte sanıldığından kolay olduğunu anlayacaksınız.

http://beta.ceyd-a.com/ sayfasına girerek denememizi yapalım. Aşağıdaki videoda komutumuzun çalışıp çalışmadığını test ediyoruz.

İlerleyen yazılarda başka örneklerle görüşmek dileğiyle.


Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Komut Yazımı Örnekleri

CEYD Örnekleri Yazalım

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinBu yazıda, geliştiriciler için CEYD dilini pekiştirmek adına 2 adet komut oluşturma videosu bulunmakta. İlk videoda çağırdığımız hava kaç derece komutunun sayı olarak cevabının cümle içinde gösterimini bulacaksınız. İkinci videoda ise 70 kilo Daha fazlasını oku…

Komut Yazımı Örnekleri

CEYD dili ile Yeni Bir Komut Türetelim

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinBu videoda, CEYD dili kullanarak başka bir komut sonucu içerisindeki belirli bir bölgeyi çekip yazacağımız yeni bir komut için bunu nasıl kullanacağımızı anlatacağız. Puan Durumu komutu bize güncel süper lig puan durumunu Daha fazlasını oku…

Komut Yazımı Örnekleri

Kod Örnekleri: Diziler

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar Edin Bu örneğimizde en sevdiğimiz konuları dizi değişkenlerine atalım ve bunları ekrana yazalım. Bu örneğin amacı sadece CEYD dilinde dizileri nasıl kullanıcığımıza yönelik olacak. Komutun soru isminden anlaşılacağı gibi test test dediğimizde Daha fazlasını oku…