CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar Edin

  

CEYD-A’ ya soğuk bir bilmece sorduralım ve bizim söyleyeceğimiz cevaba kendisi inceleyip doğru veya yanlış desin. Bilmeceler de komutun içinde olacağı için ilginç bir komut örneği olacak. Bu komut onaylandığı için sizin bu komutu yazmanıza gerek yok. Soğuk bilmece dediğinizde bu komutu çalıştırıp size bilmece soracaktır.
Peki, komutun nasıl yazıldığına kısaca bakalım:
$sorular değişkenine ; işareti ile ayrıştırılmış tüm bilmece sorularını atıyoruz. $cevaplar değişkenine ise yine ; işareti ile ayrıştırılmış tüm cevapları yazıyoruz.
Tam 14 adet soru ve cevap olduğu için, $rnd değişkenine rastgele 0 13 arası sayı tanımlıyoruz. Bu şekilde her sorduğumuzda farklı bir soru elde edeceğiz.
$soru değişkenine $sorular içinden rastgele belirlediğimiz sıradaki bilmeceyi atıyoruz. Aynı şekilde $cevap değişkenine aynı sıradaki bilmecenin cevabını atıyoruz.
inputbox ile $soru bilmecesini kendimize sordurup $kullanicicevap değişkenine söylediğimiz cevabı döndürüyoruz.
Eğer dönen cevap olan $kullanicicevap, $cevap ile aynı ise bize doğru cevap bravo diyor, eğer değilse yanlış deyip doğru cevabı söylüyor.


Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Komut Yazımı Örnekleri

Web Chatbot için Komut Takibi Yapalım

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinCEYD-A, Android sürümü için komut takibi yapabiliyordu. Örneğin bana bir bilmece sor diyorsunuz size cevap olarak bilmece soruyor ve siz de ona cevap veriyordunuz. Bu komut takip özelliği artık web sürümünde de Daha fazlasını oku…

Komut Yazımı Örnekleri

CEYD Örnekleri Yazalım

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinBu yazıda, geliştiriciler için CEYD dilini pekiştirmek adına 2 adet komut oluşturma videosu bulunmakta. İlk videoda çağırdığımız hava kaç derece komutunun sayı olarak cevabının cümle içinde gösterimini bulacaksınız. İkinci videoda ise 70 kilo Daha fazlasını oku…

Komut Yazımı Örnekleri

CEYD dili ile Yeni Bir Komut Türetelim

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinBu videoda, CEYD dili kullanarak başka bir komut sonucu içerisindeki belirli bir bölgeyi çekip yazacağımız yeni bir komut için bunu nasıl kullanacağımızı anlatacağız. Puan Durumu komutu bize güncel süper lig puan durumunu Daha fazlasını oku…