CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar Edin

Siri, Cortana ve Google Now’dan sonra Türkiye’deki sanal asistan açığını fark eden Cenker Şişman, CEYD-A isimli bir asistan geliştirdi. CEYD-A diğer sanal asistanların yapabildiği birçok temel komutu kolaylıkla uygulayabiliyor.

İki farklı seslendirme (erkek ve kadın) özelliğine sahip olan asistan, fotoğraf çekme, trafik sorgulama, haber okuma veya hava durumu öğrenme gibi gün içinde sıkça kullandığımız birçok özelliği bize aktarabiliyor. Mobil asistanın yaratıcısı Cenker Şişman’ın ise öz geçmişi oldukça sağlam gibi görünüyor. Şişman, 33 yıldır bu piyasanın içerisinde yer alıyor ve daha önceWinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender gibi birçok uygulamayı kullanıcılarla buluşturdu. Bu uygulamalar sayesinde piyasada kendine sağlam bir yer edinen geliştirici, yazdığı bilgisayar kontrol uygulaması Panda Future Connection sayesindeyse Bimeks tarafından verilen en iyi yazılım dalında mansiyon ödülünü evine götürdü.

Yaklaşık sekiz ay önce hobi olarak geliştirilmeye başlanan mobil asistanda yapay zeka alt yapı sistemi CEYD dili kullanılmış. Şişmana göre bu dil, verilen sesli komutların tanımlanmasını ve bu komutlara robotun nasıl cevap vereceğini belirleyen bir script dili. Ortalama 10 bin kullanıcıtarafından tercih edilen CEYD-A, unutkanlık gibi bir sorununuz varsa süpermarkete gittiğinizde size alacağınız bir ürünü hatırlatıyor veya aracınızı nereye park ettiğinizi bulmanıza yardımcı oluyor.

Kullanıcıları tarafından oldukça pozitif eleştirilen alan mobil asistanın en büyük problemi hemen hemen her uygulamada olduğu gibi gizlilik. Eğer uygulamayı kullanmak istiyorsanız tüm bilgilerinize erişmesine izin vermeniz gerekiyor.

Kategoriler: HaberlerTanıtım

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Haberler

Webrazzi: Sesli Asistan CEYD-A, API’sini ve web sürümünü yayınladı

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinSesli Asistan CEYD-A, API’sini ve web sürümünü yayınladı 21 Eylül 2017 tarihinde Fırat Demirel paylaştı Türkçe geliştirilen sanal asistan CEYD-A (Android), yeni özellikleriyle büyümeye devam ediyor. CEYD-A’nın duygusal tepkiler de vermeye başladığını 1,5 yıl kadar önce paylaşmıştık. Daha fazlasını oku…

Haberler

Dünyanın İlk MQTT Destekli Akıllı Asistanı: CEYD-A

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar Edin Sayın Muharrem Taç’ın hazırladığı bu videoda, Sonoff’a kendi MQTT sunucusuna bağlanan yazılımı göndererek CEYD-A’nın MQTT desteği ile çalışması sağlandı. CEYD-A’nın MQTT yeteneklerini kullanmak için komut ekleme menüsünden aşağıdakine benzer bir CEYD Daha fazlasını oku…

Genel

Sayılarla CEYD-A

CEYD-A'yı Tanıdıklarınıza Haberdar EdinCEYD-A nın günden güne yükselişini sayılarla ifade eden görsel bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.